Домівка > Аналітика > Чинники успіху і виклики для української Вікіпедії

Чинники успіху і виклики для української Вікіпедії

Основні чинники успіху: 

 1. Висока спроможність україномовного населення планети творити інтелектуальний продукт, пасіонарність україномовного населення,
 2. Стабільна спільнота дуже активних учасників  – які роблять більше 100 редагувань щомісяця (129 в грудні 2012 проти 126 в грудні 2011) і активних учасників – які роблять більше 5 редагувань щомісяця (850 в грудні 2012 проти 696 в грудні 2011)
 3. Наявність наукових, науково-популярних, енциклопедичних та інших друкованих та електронних видань українською мовою
 4. Діяльність ГО «Вікімедіа Україна» з розвитку спільноти редакторів: конференції, експедиції, вишколи, конкурси, друкована продукція, співпраця з вишами, у проекті  –БоГеМА (співпраця з бібліотеками, галереями, музеями, архівами)
 5. Увага масмедій до Вікіпедії і діяльності ГО «Вікімедіа Україна»
 6. Міжнародна підтримка – гранти для ГО «Вікімедіа Україна» від Фонду Вікімедіа, Вікімедіа Польща, Вікімедіа Франція
 7. Пожертви для Вікіпедії (через ГО «Вікімедіа Україна») – одиничні випадки: Фонд Богдана Гаврилишина, Асоціація благодійників України, пожертви окремих людей
 8. Підтримка громадянського суспільства (надання дозволів на вільне використання інформації) – одиничні випадки: Академія наук вищої школи, Лісівнича академія наук
 9. Державна підтримка (надання дозволів на вільне використання інформації) – одиничний випадок: Інститут історії України Національної академії наук
 10. Швидке зростання проникнення в Україні Інтернету

Основні виклики і проблеми:

 1. Нерозуміння значною частиною комп’ютерно грамотних людей що у Вікіпедії можна легко редагувати існуючі і створювати нові статті. Психологічний бар’єр (даремна боязнь щось зіпсувати та недооцінка власної компетенції і здібностей).
 2. Повільне зростання спільноти дуже активних і активних редакторів. Це помітно в порівнянні зі значно вищими темпами зростання проникнення в Україні Інтернету.
 3. Державна політика, спрямована на звуження сфери вживання української мови. З території України лише 51,1% всіх правок Вікіпедій, це правки української Вікіпедії, ще 40,4%  – це правки російської, 6,4% – англійської, 1,1% – польської і 1,0 – всіх інших Вікіпедій.
  Для порівняння, з території Росії, 90,8% всіх правок, це правки російської Вікіпедії, 5,3% – англійської, 0,7% – італійської, і по 0,4 татарської, німецької та української.
  З території Польщі 86,1% всіх правок, це правки польської Вікіпедії, 7,8% – англійської і по 0,9% – німецької, французької, російської та української
 4. Заборона в законодавстві України «Вільної панорами», тобто права фотографувати і вільно публікувати  розташовані в публічних місцях твори архітектури (будівлі) і скульптури (пам’ятники) без згоди автора чи право власника при його житті і 70 років після смерті. Це стримує не лише розвиток Вікіпедії, але й туристичний потенціал України, шкодить економіці.
 5. Відсутність в законодавстві України «відсоткової благодійності» (коли при сплаті податку на доходи, кожна фізична особа може вказати державі, на яку громадську організацію спрямувати 1% (як у Польщі) чи 2% (як у Румунії) від суми утриманого державою податку.
 6. Неналежне розуміння потреби і суспільної користі від передачі інформації у вільне використання (на умовах вільних ліцензій), особливо інформації, створеної державними установами  за загальнонародні кошти, інформації про музейні експонати
 7. Недовикористання можливостей заявок на міжнародні і внутрішні гранти
 8. Відсутність в суспільстві традицій благодійності і довіри до отримувачів благодійної допомоги, як наслідок, недостатня інституційна спроможність ГО «Вікімедіа Україна»
 9. Недовикористання можливостей використання Вікіпедії в навчальному процесі (задавання студентам написання статей до Вікіпедії замість написання рефератів)
 10. Недостатнє проникнення Інтернету.
Категорії:Аналітика
 1. Коментарів поки що немає.
 1. No trackbacks yet.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: