Домівка > Конкурси, Поточні події > Українська церква — у десятці найкращих фото пам’яток Канади!

Українська церква — у десятці найкращих фото пам’яток Канади!

У рамках найбільшого міжнародного фотоконкурсу «Вікі любить пам’ятки» оголошено десятку найкращих фото пам’яток Канади. Вперше за весь час проведення конкурсу до числа найкращих увійшло фото пам’ятки, пов’язаної з українською діаспорою, — української церкви в селищі Сматс (Саскачеван).

Українська греко-католицька церква святого Івана Хрестителя

Українська греко-католицька церква святого Івана Хрестителя в селищі Сматс (Саскачеван)
Автор фото — Джордж Рід. Ліцензія CC-BY-SA-3.0, з Wikimedia Commons

Церква святого Івана Хрестителя розташована в селищі Сматс (Smuts) у cільському муніципалітеті Грант, за 45 кілометрів від міста Саскатун, провінція Саскачеван. Саме тут, у преріях центральної Канади, проживає найбільша українська діаспора в Канаді, яка займає чільне місце в культурі регіону.

Перші українські переселенці прибули в Сматс 1900 року з Борщева і збудували на новому місці церкву, яка згоріла в 1925 році. Того ж року на заміну згорілій була збудована сучасна одноповерхова дерев’яна церква з дзвіницею, яка 1955 року була перенесена на вершину пагорба над селищем. Ця церква і до сьогодні залишається центром життя української громади та символізує силу греко-католицизму в регіоні. 1985 року вона отримала статус пам’ятки місцевого значення завдяки своїй виразній архітектурі, притаманній для східних церков та своєму значенню для української громади. Окрім неї, в навколишній місцині є ще дві українські церкви, одна з яких теж греко-католицька, а інша — православна.

Автор цього фото Джордж Генрі Рід (George Henry Read) люб’язно погодився розповісти про себе і про своє фото. Сам він родом з Південної Африки, де він здобув фах геолога та протягом 12 років займався дослідженням алмазів. З 1997 року він живе в Канаді, де працює над проектом з видобутку алмазів Star-Orion South Diamond Project у провінції Саскачеван і по роботі часто буває в Саскатуні. Хоч Джордж і не має українського коріння, певний зв’язок з Україною в нього є — його син наразі зустрічається з канадською українкою.

Джордж Рід поділився історією цього фото та своїми враженнями:

Хоч я й працюю геологом-дослідником алмазів, мої хобі — це фотографування та спостереження за птахами, і зазвичай я поєдную їх та роблю кілька світлин птахів. 28 серпня по обіді я поїхав на північний схід від Саскатуна 41-ю трасою до невеличких фермерських поселень Абердін та Вакау. Я прочитав про конкурс «Вікі любить пам’ятки» та планував зробити кілька фото української греко-католицької церкви Святого Івана Хрестителя в маленькому селищі Сматс, яке розташоване за 1 кілометр на схід від цієї траси та за 56 кілометрів на північний схід від Саскатуна.

З заходу наближалася літня гроза, і освітлення при наближенні шторму було особливо гарним. Я зробив фото цієї церкви з 16:40 до 17:00, після чого я поїхав на захід на паром через річку Південний Саскачеван і назад трасою 11 до Саскатуна. У цей час гроза з заходу наближалася, і навколо значно потемнішало.

Мені дуже подобається архітектурний стиль цих українських церков, і я вирішив, що церква в Сматсі виглядатиме особливому в післяобідньому передгрозовому світлі. На жаль, Сматс — майже вимерле поселення, і схоже, жилий лише один будинок навпроти церкви. Церква підтримується в гарному стані, але я не заходив усередину.

З усією десяткою найкращих фото пам’яток Канади можна ознайомитися на сайті конкурсу «Вікі любить пам’ятки».

  1. Коментарів поки що немає.
  1. No trackbacks yet.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: