Домівка > Вікітижні > Вікімарафон до тижня Відкритого доступу

Вікімарафон до тижня Відкритого доступу

логотип співпраці Вікіпедії та Вільного доступу: лого Вікіпедії в оранжевому замочку19 — 25 жовтня проходитиме черговий міжнародний тиждень Відкритого доступу. Під час Тижня відкритого доступу ініціатива Wikipedia Library спільно зі SPARC запрошують долучитися до глобального віртуального вікімарафону з удосконалення контенту, що стосується Відкритого доступу, зокрема покращувати та створювати нові статті (в т.ч. шляхом перекладу з інших мовних розділів). Тема цього тижня — «Відкриті для співпраці», і Вікіпроекти є якнайкращим місцем, щоб це продемонструвати.  Вікімедіа Україна, в свою чергу, запрошує робити це саме в Українській Вікіпедії.

Яким чином можна продемонструвати свою прихильність до практики надання необмеженого, безкоштовного і постійного доступу до наукових та освітніх матеріалів через мережу Інтернет задля прогресу людства? Варіантів багато:

  1. Створити статті на тему Відкритого доступу. Перелік статей до написання знаходиться на сторінці Тематичного тижня, що стартує з 19 жовтня.
  2. Поліпшити статтю, що вже існує в Українській Вікіпедії.
  3. Завантажити медіафайли, яких бракує у Вікіпедії. Дізнатися, на які файли існують запити, можна на спеціальній сторінці-форумі.
  4. У Вікісховищі зберігається величезна кількість файлів, які не ілюструють сторінки у вікіпроектах, і додавання  зображення чи інших медіафайли до відповідних статей також буде внеском у вікімарафон. Колекцію найкращих файлів можна передивитись на сторінці Open Access File of the Day, а медіафайли, що стосуються саме тематики Вільного доступу, можна вибрати у категорії Open access (publishing).
  5. Додати шаблон Відкритий доступ до бібліографічних посилань у примітках до статей і таким чином сигналізувати користувачу, що стаття чи книга є у Відкритому доступі.
  6. Приєднатися до спільнот WikiProject Open Access у Вікіпедії, Вікіджерелах, Вікіданих.

Для того, щоб ваші редагування не залишились непоміченими ініціаторами марафону та світовою вікіспільнотою, сповістіть про свій внесок на сторінці поступу тижня.

Відкритий доступ це безкоштовний, швидкий, постійний, повнотекстовий доступ в режимі реального часу до наукових та навчальних матеріалів, що реалізовується для будь-якого користувача у глобальній інформаційній мережі. Рух було започатковано 2002 року на конференції, яка проходила в Інституті відкритого суспільства в Будапешті.  Тоді було прийнято Декларацію відкритого доступу, за нею були заява Біфезда у червні 2003 і Берлінська декларація про відкритий доступ до наукових та гуманітарних знань у жовтні 2003. Щорічно, з жовтня 2009 року з ініціативи Коаліції наукових видань та академічних ресурсів (SPARC) та за підтримки прибічників з усього світу, проходить міжнародний тиждень Відкритого доступу. Ця акція надає можливість краще ознайомитися з перевагами Відкритого доступу, обмінятися досвідом та ідеями, допомагає розширити коло учасників цього руху. 18 березня 2015 року свою політику Відкритого доступу оприлюднив Фонд Вікімедіа.

  1. Коментарів поки що немає.
  1. No trackbacks yet.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out / Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out / Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out / Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out / Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: